Від кубометрів до кіловат-годин

Міністерство енергетики України відтерміновує введення європейської системи обліку споживання газу. На період дії воєнного стану система обліку газу залишається в кубометрах.


Опалювальний сезон 2021–2022 років мав бути останнім, коли українські домогосподарства сплачували за газ за метричними показниками. Нова система обліку газу мала стартувати вже з 1 травня. Однак тепер, відповідно до наказу Міністерства енергетики України від 30 квітня 2022 року № 169 у зв’язку із запровадженням воєнного стану в Україні та відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» газопостачальна компанія «Нафтогаз України» відтерміновує введення кіловат-годин у платіжках.

На цей час облік та комерційні розрахунки в господарських відносинах під час приймання-передачі до/з газотранспортної або газорозподільної системи, купівлі-продажу, постачання, споживання природного газу та надання послуг з транспортування здійснюватимуться за обсягом природного газу в одиницях об’єму (тис. м куб.).

Верховна Рада України ухвалила закон, який регламентує перехід на європейську систему обліку споживання газу в листопаді 2021 року. Країни Європи вже давно «споживають» газ в енергетичних одиницях – у кіловат-годинах. Система обліку в кубометрах не точно відтворює реальне споживання газу. Адже в одному кубометрі за різних умов може бути різна кількість молекул газу. І, відповідно, калорійність такого газу може бути різною. Тому в Україні вирішили перейти на європейську систему обліку газу.

Завдяки впровадженню нової системи буде автоматично враховуватися якість газу, а клієнт платитиме за енергію, отриману від газу, а не за обсяг. Перехід до обліку спожитої під час спалювання газу енергії дозволить споживачам більш справедливо сплачувати за блакитне паливо.

Відповідатиме за переведення спожитого обсягу газу в обсяг спожитої енергії оператор ГРМ. Перерахунок здійснюватиметься за формулою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Ці дані оператор ГРМ вноситиме до особистого кабінету споживача, показуватиме у квитанції та/або передаватиме на платформу Оператора ГТС.