Консультація: щодо доступу до публічної інформації у період воєнного стану

У цій статті здійснено аналіз поведінки комунального підприємства при отриманні запиту на публічну інформацію в умовах воєнного стану.

У зв’язку з військовою агресією російської федерації 24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 по всій території України введено воєнний стан, який було продовжено Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022 року та № 259/2022 від 18.04.2022 року до 25.05.2022 року та триває на даний час.

Відповідно до положень частини третьої статті 34, частини другої статті 64 Конституції України, статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право на доступ до інформації в умовах воєнного стану може підлягати обмеженням.

Внаслідок збройної агресії російської федерації проти України розпорядникам довелося обмежити доступ до певних документів і даних. Це зроблено з метою захисту національних інтересів та територіальної цілісності нашої держави. Відтак, виходячи із цієї інформації, комунальне підприємство, як розпорядник інформації, має можливість відреагувати на подані запити повідомленням про обмеженням доступу до інформації на час воєнного стану.

Так, вказана можливість є,  однак, комунальне підприємство повинно звернути увагу на те, що вказана можливість не є абсолютною. 

Обмеження має відбуватися відповідно до положень статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації», тобто за сукупності таких вимог: 

  • лише в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету й неупередженості правосуддя; 

  • розголошення інформації може заподіяти істотної шкоди цим інтересам; 

  • шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

Тобто, перед тим, як обмежити доступ до інформації, розпорядник інформації повинен надати відповідь на такі питання та оцінити, яку шкоду вказане розголошення може нанести інтересам національної безпеки ччи громадського порядку.